Dlaczego CIT estoński może być opłacalny dla Twojej firmy?
Twoja firma płaci wysoki podatek dochodowy?
Stawiasz na rozwój firmy, w niewielkim stopniu interesuje Cię wypłata dywidendy?
Masz sporo kapitału zapasowego, który możesz wykorzystać na przyszłe wypłaty dywidend?
Chcesz zminimalizować wypływy z konta, a pozostawione środki przeznaczyć na inwestycje?
To Estoński CIT jest właśnie dla Ciebie. Będzie opłacalny dla Twojej firmy z kilku powodów, szczególnie jeśli spełniasz określone warunki i cele biznesowe.
Jesteśmy biurem rachunkowym, który prowadzi księgowość spółek na Estońskim CIT od kiedy wszedł w życie. Temat ten pasjonuje naszych księgowych. Prowadzenie księgowości spółek na Estońskim CIT jest fascynujące nie tylko ze względu na samo rozliczanie podatków, ale także ze względu na unikalny kontekst podatkowy i biznesowy
Czym jest Estoński CIT? Został wprowadzony w 2021 roku jako alternatywna forma opodatkowania podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Założeniem ustawodawcy było wprowadzenie opodatkowania prostego w rozliczeniu. Przeznaczonego dla firm, które stawiają na rozwój i inwestycje.
Jakie zalety niesie za sobą przejście na Estoński CIT.
1. Brak podatku dochodowego do czasu wypłaty dywidendy,
Dzięki temu poprawisz przepływy pieniężne w Twojej firmie, a zgromadzone środki przeznaczysz na dalsze inwestycje. Twoja firma rozwija się, a Twoje dochody rosną z roku na rok.
2. Podatek zapłacisz tylko od rozdysponowanego dochodu.
Dlatego jako wspólnik Ty decydujesz kiedy zapłacisz podatek i w jakiej wysokości, a nadwyżki przeznaczysz na bieżące funkcjonowanie lub nakłady na rozwój. To oznacza, że możesz zainwestować zyski z firmy, zanim zostaną opodatkowane jako dywidendy, co może przyspieszyć rozwój firmy.
3. Nie płacisz zaliczek na podatek dochodowy.
Co poprawia Twoją płynność finansową, a firmie pozwala się rozwijać. Dodatkowo nie ma potrzeby zaciągać drogich zobowiązań kredytowych.
4. Księgowość bez podziału na podatkową i bilansową.
Estoński CIT opiera się wyłącznie na prawie bilansowym, co może korzystniej przełożyć się na podstawę opodatkowania.
5. Uproszczenie administracyjne.
Estoński system podatkowy jest stosunkowo prosty i mało skomplikowany. Może to ułatwić zarządzanie finansami i obowiązkami podatkowymi Twojej firmy.
6. Elastyczność w zarządzaniu kapitałem.
Dzięki estońskiemu CIT masz większą elastyczność w zarządzaniu kapitałem firmy, co pozwala dostosować go do bieżących potrzeb inwestycyjnych i rozwoju.
7. Nie dotyczą Ciebie klasyczne NKUPy.
Koszty uznawane przez ustawę za nie stanowiące kosztów uzyskania przychody nie dotyczą podatników objętych Estońskim CIT. Jednym z ważniejszych ograniczeń na gruncie ustawy o CIT jest zakaz amortyzacji mieszkań obowiązujący od początku 2023 r. Zakaz ten dotyczy jednak wyłącznie amortyzacji podatkowej.
8. Inne przepisy w zakresie rozliczenia kosztów samochodów osobowych.
W estońskim CIT nie obowiązują również ograniczenia co do amortyzacji samochodów osobowych powyżej kwoty 150 tys. zł.
Nasze biuro obecnie prowadzi kilkanaście firm, które przeszyły na Estoński CIT. Nasi księgowi przeszli szereg szkoleń, ale również na bieżąco analizują wszystkie interpretacje w tym temacie. Mamy wiedzę i doświadczenie z tego zakresu. Dlatego decydując się na Estoński CIT warto powierzyć księgowość właśnie nam.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony Biuro KRKP Sp. z o.o. zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli Państwo są zainteresowanie kwestiami poruszanymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.